Historia naturyzmu rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku. W 1901 roku powstaje w Berlinie pierwsza organizacja zrzeszająca naturystów, rok później pierwsze pismo, zaś w 1925 roku miejsce ma premiera pierwszego naturystycznego filmu. W 1930 roku powstaje Europejski Związek Naturystów, przeniesiony po dojściu Hitlera do władzy z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Po II Wojnie Światowej ruch się odradza, przekształcając się w Międzynarodową Federację Naturystyczną z siedzibą we Francji.

Koniec XIX wieku uważa się za początek ruchów naturystycznych. Wtedy właśnie kolej szynowa zaczęła się rozwijać, wraz z nowymi możliwościami podróżowania turyści zaczęli się przemieszczać, z dalej odsuniętych miast od morza podróżowali na nadmorskie plaże. W 1901roku w Berlinie w Niemczech została założona pierwsza oficjalna organizacja naturystyczna na świecie nosiła nazwę „Towarzystwo Kultury Fizycznej” a rok później wydano pierwsze na świecie czasopismo naturystyczne pt. „Piękno”. W późniejszych latach jak „grzyby po deszczu” wyrastały kolejne naturystyczne kluby.

Równocześnie naturyzm rozwijał się w innych europejskich klubach, najprężniej w Rosji, ze względu na stare rosyjskie tradycji bani czy fińskiej sauny ludzie dożo szybciej podchwycili nową modę i do naturystycznej braci dołączały kolejne rodziny. Prawdziwy naturystyczny bum nastąpił po I wojnie światowej, kluby golasów powstały we Francji, Anglii, Holandii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji.

W 1930 roku we Frankfurcie nad Menem powstał Europejski Związek Naturyzmu. Po dojściu Hitlera do władzy siedzibę związku przeniesiono do Wielkiej Brytanii.

W latach 50 nastąpił największy rozkwit naturyzmu w Europie, pierwsze powojenne spotkania naturystów odbyło się w  1951 roku w Londynie, rok później we Francji powołano pierwszą Międzynarodową Federację Naturystyczną, zrzeszającą kluby z poszczególnych krajów. Organizacja ta reguluje sprawy organizacyjne, urządza imprezy a co 2 lata zwołuje międzynarodowe kongresy.

W Polsce pierwsze udokumentowane wzmianki o naturyzmie sięgają 1897 roku, właśnie wtedy w Grudziądzu założono Towarzystwo Naturalnego Sposobu Życia. Po I wojnie światowej nagich kąpieli zażywano w Zaleszczykach, Dąbku i na terenie Pojezierza Wileńskiego. Po II wojnie światowej Polscy naturyści zaczęli się gromadzić pomiędzy Jastarnią i Juratą, w Warszawie popularna była plaża nad Wisła za Bielanami, jednak naturyści szybko uciekli z tego miejsca z powodu coraz większego zatrucia Wisły.

Najpopularniejsza plaża dla naturystów w Polsce powstałą w latach 60 – tych w Chałupach na Helu. W latach 80 – tych na równi z komunizmem nastąpił bum naturystyczny, prasa, radio i telewizja nadała duży rozgłos „nagusom”, a od 1983 roku naturyści mieli swoją rubrykę w Tygodniku Każdego Konsumenta VETO, która przetrwała aż do 1990 roku. Przez całe lata 80 – te bezskutecznie próbowano zarejestrować Stowarzyszenie Naturystów Polskich, udało się to dopiero po zmianie ustroju w 1989 roku. W tym samym roku wszedł do sprzedaży pierwszy numer pisma Natura Naturyzm, najpierw jako kwartalnik a potem dwumiesięcznik. Niestety w 1991 roku zaprzestano jego sprzedaży.

W latach 90 rozgłos wokół tego tematu ucichł, przestało też istnieć Stowarzyszenie Naturystów Polskich.  Dopiero 5 lat później gdy sieć internetowa zadomowiła się w akademikach pojawiło się zainteresowanie tym tematem. Pod koniec 1994 roku na łamach listy dyskusyjnej rec.nude pojawiła się pierwsza wersja Przewodnika po polskich plażach dla naturystów. Natomiast 26 stycznia 1996 roku pojawił się pierwszy polski serwis internetowy poświęcony naturyzmowi – Naturystyczna Home Page